Teknoloji bağımlılığı nedir?

Teknoloji bağımlılığı nedir?Teknolojik gelişmelerin her geçen gün biraz daha artması insanların teknoloji bağımlılığı konusunu tetiklemeye başladı. Hayatın her alanında teknolojinin büyük yer kaplaması ister istemez ilginin daima onun üzerinde olmasına neden oldu. Çocukların, gençlerin ve hatta yetişkinlerin bile teknolojiye bağımlılığı akıllara yakın gelecekte bizde Güney Kore gibi olur muyuz sorusunu akıllara getiriyor.

Bilindiği gibi Güney Kore teknoloji bağımlılığından ötürü 159 adet ‘teknoloji bağımlılığı’ tedavi merkezi, 148 adet teknoloji bağımlılığı danışma ve rehabilitasyon merkezi açmıştır. Ve Güney Kore’de teknoloji bağımlılığı %10 seviyesindedir.Teknoloji bağımlılığının tedavisi alkole, sigaraya göre bile daha zordur.


Farklı şekillerde teknolojiye bağımlı olmamıza neden olan etkenler;

Arkadaşlar; Özellikle daima güncel teknolojik aletleri takip eden bir arkadaş grubunuz varsa bu sizin de teknoloji konusunda meraklanmanıza ve son ürünleri kullanma isteğinizin oluşmasına neden oluyor.

İş Yeri; Tüm gününü bilgisayarda çalışarak geçiren hatta mesaiye kalmak durumunda olan insanlarda teknolojinin aktif kullanımı alışkanlık haline geliyor.

Kendimiz; Teknolojik ürünlerin sürekli yenilenmesi bu konuda merak duygusunu tetiklediği için –her ne kadar kabul edilmese de- kişiler iradelerine sahip çıkmakta zorlanıyor.

Nelere Bağımlıyız ?

İnternet, oyun, sohbet, alışveriş, cep telefonu, televizyon vesaire diye uzayıp gittikçe kabaran bir liste var. Ve maalesef bu liste uzadıkça uzuyor.

Teknoloji Bağımlılığının zararları

Teknoloji beden ve ruh sağlığını bozuyor.Teknolojiden faydalanmak aslında kötü bir şey değil hayatımızı kolaylaştırdığı gerçeğini göz ardı etmiyoruz ancak aşırı şekilde teknolojiye bağımlılık kendimize zarar veriyor. Teknoloji bağımlılığı anne ve babanın çocuğu ile yeterince ilgilenmemesinden kaynaklanan bir sonuç olabilir. Çocuklar gün içeresinde online oyunlara ilgi duyup saatlerce bu oyunu oynuyor ise bu teknolojik bağımlılıktır. Bağımlılar sadece çocuklarda olmayabilir, kendilerini akşam dizi ve maçlara göre ayarlayan yetişkinlerde teknoloji bağımlısıdırlar.

En çok çocuklarda ve gençlerde görülen bu bağımlık aile bireyleri tarafından fark edildiği takdirde hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekli ruhsal beslemeleri bireye yapmaları gerekmektedir.

Eğer kendinizi durduramıyor sürekli teknolojik ürünleri kullanıyor, harcadığınız zaman artıyor aile ve arkadaşlarınızı ihmal ediyor iseniz sizde teknoloji bağımlısınız demektir. Çünkü yavaş yavaş teknolojiden memnun olmaya kendinizi iyi hissetmeye onsuz bir hayatın olamayacağı fikrine kapılmaya başlayacaksınız.
TAG