Yeni Bir Yapay Zeka Alexa Cortana

Microsoft ve Amazon, bu hafta, ses kontrollü dijital asistanlar Cortana ve Alexa'nın, iki şirketin yapay zeka kullanımını kökünden genişletebilecekleri platformlar arası iletişimlerde bulunmalarını sağlayacak bir anlaşma yaptığını açıkladı. Bu olağan üstü teknoloji haberini teknolojinin kalesinde yayınlama kararı aldık.

Microsoft müşterileri, Cortana'yı destekleyen ve milyonlarca masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet ve diğer cihazlarda bulunan herhangi bir cihazda "Cortana, açık Alexa" diyerek Alexa sesli komutlarına erişebilecekler.

Yeni Bir Yapay Zeka Alexa Cortana


Microsoft müşterileri, anlaşma uyarınca Cortaen Engineering'in kurumsal başkan yardımcısı Andrew Shuman'a göre öncelikle Alexa'ya Windows PC'lerde Cortana, daha sonra Android ve iOS cihazları üzerinden erişebilecekler.

Amazon ürünleri, otomatik güvenlik sistemleri, ışıklar, panjurlar ve daha fazlası gibi akıllı ev cihazlarının gittikçe artan bir ekosistemi ile entegre edilmiştir.

Amazon Echo, Dot ve diğer akıllı hoparlörlerin yanı sıra Amazon Fire tabletleri, Amazon Fire TV ve Amazon Kindle tabletleri olan Alexa kontrollü cihazların kullanıcıları randevuları, hatırlatıcıları, e-postaları ve diğer işlevselliğine " Alexa, açık Cortana. "

Amazon CEO'su Jeff Bezos, "Her biri farklı veri takımlarına ve farklı uzmanlık alanlarına sahip çok sayıda başarılı akıllı aracı olacak" dedi.

Karşılıklı ilgi

Ne şirket tek başına mobil ortamda yeterince varlığını çünkü Amazon ve Microsoft, birbirleriyle iletişim yeteneği gelişmekte ilgi duyan, Mark Beccue, baş analisti gözlenen Tractica .

Kaynak'a "MIcrosoft ya da Amazon'ın mobil cihazlarda Apple ve Google'ın yaptığı pazar penetrasyonu yok" dedi. "Sanal asistanları henüz çok modlu değil, belki de birlikte daha güçlü hissediyorlar."

Microsoft'un verimlilik ve arama konusunda daha güçlü olduğu ve Amazon'un e-ticarette daha güçlü olduğu ve akıllıca çok sayıda dahil olmak üzere geniş bir beceri uygulamaları ekosistemine sahip olduğu VoiceLabs CEO'su Adam Marchick, şirketlerin her biri kendi temel yetkinliklerini sunuyor. ev teknolojileri.

MarchNick, Kaynak'a "Şu an bir başkasının peynirini alıyormuş gibi hissetmek için yeterli rekabet ortamı yok" dedi.

Tirias Research'in temel analisti Paul Teich, her şirketin belirli sesli sorgular için hangi sistemin en uygun sistem olduğundan emin olmak için kendi seslendirme teknolojilerini kullanması gerektiğini söyledi .

Kaynak'a "Bu, insanlarla olan ön uç etkileşimde daha fazla AI konuşlandırma gerektirecek, bu yüzden etkileşim maliyetini artıracaktır" dedi.

Akıllı Hoparlörler

Amazon'un bu bahar Tüketici İstihbarat Araştırma Ortaklarından edinilen verilere göre, Amazon'un Echo and Dot gibi akıllı hoparlörleri kullanan ve Amazon'da alışveriş yapmak ya da akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için sesli komutlar kullanan yaklaşık 11 milyon kişinin bulunduğu bir taban vardı.

Amazon sözcüsü Dawn Brun, "Müşterilerin beğeneceğini düşünüyoruz, çünkü Microsoft'un kendine özgü çok sayıda dikey veri kümesi var" dedi. "Şirketiniz Outlook kullanıyorsa çok fazla iş kullanımı olabileceğini düşünebilirsiniz."

Cihazları kontrol etme komutları, Cordana için olduğu gibi Alexa için olduğu gibi aynı olacak, diye Kaynak söyledi.

Ayrıca, Amazon'un sesle kontrol edilen AI teknolojileri konusunda Siri veya Google Assistant gibi gelecekte Apple veya Google ile yapacağı sözleşmeleri engellemeyeceğini bildiren Brun, doğruladı.

Microsoft'a göre Cortana, bilgisayarlar ve mobil cihazlar da dahil olmak üzere 145 milyon cihazda bulunuyor.

Microsoft, daha sonra bu sonbaharda Harman Kardon'la ortaklık altında kendi akıllı hoparlörü Invoke'ı başlatmayı planlıyor. Aralık ayında piyasaya çıkması planlanan Apple'ın HomePod'u da dahil olmak üzere bir kaç tane yeni hoparlör bekleniyor.

Yeni katılanlar yalnızca Amazon'un Echo serisinden değil aynı zamanda Amazon'un akıllı hoparlör pazarındaki önemli rakibi olan Google'ın Evinden sert rekabetle karşı karşıya gelecekler.
TAG