SIGGRAPH Sanal Gerçekliği Yaşıyor ve Geliştiriyor

SIGGRAPH sanal gerçeklik bağlamında önde gelen kuruluş olarak adlandırılıyor. Şimdilerde geliştirilen yeni teknoloji ile karşımıza çıkıyor. Konferans bilgisayar grafikleri ve diğer etkileşimli sanatlarda son odaklanan bir yıl olaydır. Bilgisayar görüntülemeyi diğer fiziksel oluşumlarla karıştıran çok disiplinli bir gösteri. Film, video oyunu, ticaret, araştırma ve eğitim endüstrisi için bir kavşak. Yeni ve yakın olmayan geçmişi kutlarken ileriye dönük bir vizyona sahiptir.

Konferans, yeni ürünler için tipik bir fırlatma rampası olmasa da, şirketler teknoloji ile ilgili yeni başlangıçlar için sıklıkla kullanıyorlar. Bu yılki etkinlikte AMD, Dell, HP, Nvidia ve diğer ürün tanıtımları yapıldı.

SIGGRAPH Sanal Gerçekliği Yaşıyor ve Geliştiriyor


Etkileyici Yazılar

AMD, bu etkinliği iş istasyonu sınıfı işlemcisi Ryzen Threadripper ve en son grafik işlemcisi olan Vega 10 için başlatma platformu olarak kullandı. RadeonPro SSG, 4K ve 8K video düzenleme için tasarlanmış bir kart olan 2 TB'lık SSD belleği. SSG kartı, hızlı işlemler için diğer ekran kartlarından daha fazla video yükleyebilir.

Ryzen Threadripper daha önce açıklanmış olsa da, olay fiyat, saat hızları ve bulunabilirlik durumunu ortaya koydu. Vega 10, AMD'nin 350-300 $ arası grafik kartı piyasasındaki yeni girişi. GDDR (grafik çift veri oranı) belleklere kıyasla daha fazla bant genişliği sunarken güç ve kart ayak izini azaltmak için tasarlanmış ikinci nesil yüksek bant genişliği bellek (HDM-2) kullanıyor. AMD'nin üstün performansa sahip daha kısa PCIe kartları oluşturmasına olanak tanır .

Dell, SIGGRAPH'ta iş istasyonu işinde 20 yıldır kutladı. Bir Pentium 2 işlemci ve bir Elsa grafik kartı ile bej bir kutu iş istasyonu olarak başlayan şey, SGI ve Sun gibi zamanın diğer iş istasyonu sağlayıcıları gitmişken sürdü. Pazar şimdi Dell ve HP için kurşun için duke bırakılır.

HP, bağlı olmayan sanal gerçeklik için serin bir endüstriyel kalitede sırt çantası bilgisayarı, Z VR Sırt Çantası PC'yi de içeren bazı yeni ürünler ortaya çıkardı .

Geniş görüş alanını (FoV) başa monte ekran (HMD) test ederken Z VR sırt çantası kurulumunu denemeliyim. Sırt çantası PC, ticari uygulamalar için tasarlanmıştır ve Intel Xeon işlemcileri ve Nvidia Quadro ekran kartlarını kullanır. Çalışırken değiştirilebilir pilleri olan bir kemer içeren Z sırt çantası, rahat bir şekilde takılabilirdi. Ayrıca masaüstü bilgisayarı olarak kullanılmasına izin verecek bir seçenek masaüstü yuvası da var.

StarVR tarafından hazırlanan HMD, Acer ve Starbreeze Stüdyolarının müşterek bir gayreti ve ticari uygulamaları da hedefliyor (en azından şu an için). Kulaklıklı mikrofon seti, yaklaşık 100 yatay derece FoV ve yaklaşık 110 dikey derece ile stok HTC Vive ile karşılaştırıldığında 210 derecelik bir görüş alanı sunuyor.

HMD, toplam 5K çözünürlük için kulaklığa monte edilmiş iki adet 2516x1440 piksel OLED ekran kullanıyor . Kulaklıklı mikrofon seti evde kullanıma hazır değil, ancak eğitim, çarşı ve eğlence parkı deneyimlerini hedef alıyor.

Nvidia olaylarını geliştiriciler için yazılım ürünlerine odakladı. Makine öğrenimi ve yapay zeka üzerine kurumsal odaklanmasını göz önüne alarak, AI'yi bir dizi ürünle grafiklere çekti. Remedy oyunlarından bir demoda sergilenen yüz animasyonu için AI, yüzü canlandırmak için tek başına ses kullanıyordu. Şirket, zamansal bilgiyi kullanarak hareketi anlamak suretiyle görüntülerin daha iyi yumuşatılması için AI kullandı.

Şirket, işleme hızlandırmak için ışın izlemedeki yolunu anlamak için makine öğrenimi kullanan bir AI ışık nakli de sundu. Olası doğru pikseli yansıtmak için referans görüntüler üzerinde makine öğrenimi eğitimi kullanarak, piksel başına birçok ışık noktası çözüldüğünden, ışını izlenen bir resimdeki gürültüyü çabucak azaltır.

Nvidia standının eğlenceli kısmı VR'de eğitebileceğiniz bir robotdu . Daha sonra gerçek bir robotik kol kullanarak eğitim uygulayabilirsiniz. Eğitilmiş robot Isaac, dominoları insana uydurmaya çalışacaktı.

NVIDIA İshak Robotu
VR Yıldız SIGGRAPH'da mı?

SIGGRAPH ağırlıklı olarak VR'ye ve daha az ölçüde genişletilmiş gerçeğe yönlendirildi. Organizatörler hızla satılan bir VR Tiyatrosu yaratmıştı. Diğer deneyimler VR Village'deki tüm katılımcılara açıktı.

İlginç bir deneyim, Lytro Immerge tarafından gerçek derinlikli bir sanal konser oluşturmak için çoklu ışık alanlı kameralar sentezleme yeteneğini sergileyen 360 derecelik surround kısa sunum oldu.

Hareket etmek ve bir şarkıcı etrafında paralaks görmek ve bir arka plan korosu ile Leonard Cohen'in Hallelujah'ında bir katedral dolgulu sunumu hissetmek mümkün oldu . VR deneyimini elde etmek için sınırlı bir bölgede kalmak zorunda kaldıysanız da, çok kapsamlı bir deneyimdi - bugün 360 derecelik bir videolardan çok daha derinlikli. ( Lytro VR deneyiminin oluşturulmasına bakın .)

Ayrıca, sanal alanda bir nesne seçmek için göz takibi ve beyin aktivitesi kullanılan beyin aktivite sensörleri ile Neurable'dan bir VR kulaklık denemek için fırsat buldum.

Deneyimin eğitim kısmı, önceden planlanmış bir demodan ayırt etmek zor olduğundan başlangıçta şüpheciydim. Bununla birlikte, eğitim oturumu bittiğinde, "kapmak" düşünebileceğimi ve VR nesnesinin yanıt vereceğini düşünmüştüm.

HMD, hangi nesneyi kapmak istediğinizi anlamanız için göz izlemeyi gerekli buluyordu, ancak beyin aktivitesi VR eylemini başlatmış görünüyordu. Bu, tamamen invaziv olmayan EEG sensörleri ile yapıldı.

Neurable
Başka benzersiz bir deneyim, Epic Games sponsorluğunda il Gigante sanal gerçeklik sergisiyle Michangelo'nun David'i yakından görmek için bir şans oldu. Heykel 1999'da mm seviyesine kadar tarandı (kabaca bir milyar puan).

Bir iş istasyonunda yeniden oluşturuldu ve VR kulaklık setini kullanarak, sanal iskele üzerinde 17 metre uzunluğundaki (5 metrelik) heykelin son derece yakın bir araştırmasına girdiniz, diğer ayrıntılar arasında heykel işaretleri görüntülendi.

En gerçekçi sanal insan "Meet Mike" ın konusuydu. Sydney Üniversitesi'nden Mike Seymour, kafasının aşırı gerçekçi bir 3D versiyonunu yaratmak için detaylı bir şekilde tarandı. Gerçek Mike, bir kamera yüz hareketlerini yakalarken ve sanal Mike'ı gerçek zamanlı olarak canlandırırken konuşacaktı.

Kulesi kullanarak, Mike seyirci ile konuştu ve VR alanındaki diğer insanlarla röportaj yaptı. Proje, oldukça etkileşimli, fotogerçekçi avatarların geleceğini taklit edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Benim için SIGGRAPH'ın en ilginç kısmı, Gelişmekte Olan Teknoloji alanında barındırılan en yeni teknoloji araştırma projelerini görüyordu. Birçoğu henüz bilim projesi aşamasındaydı, ancak gelecekte neler bekleyeceğimize dair bir gösterge de sundular.

Nvidia'nın sponsorluğunu yaptığı, AR veya VR için değişken odaklı mercek üzerine projenizi denedim; bu, odaklarınızı, gözlerinizin üzerinde durmaya odaklanmış nesneyi korumak için ayarlayacaktı. Hâlâ erken araştırma, ancak hedef, sanal nesneler için odaklanan doğru derinlik yaratmaktır.

NVIDIA değişken optik araştırması
Bu son teknoloji projelerde, VR'nin film veya TV'den daha fazla kişisel empati yaratmak için nasıl kullanılabileceğini görebiliyoruz. Hem VR hem de düz ekranlarda filmlerin ve oyunların birleşimi var.

Örneğin, EPIC Games, bir seferde bir oyun motoru kullanarak gerçek zamanlı bir oynatma çalmaya çalışıyordu. SIGGRAPH'ın kısmen akademik ve kısmen ticari olması, daha deneysel içeriğe ve mümkün olanın daha iyi bir görünümüne neden olur.
TAG