Google Açık Kaynaklı JPEG Kodlayıcısı Guetzli'yi Açıkladı

Perşembe günü google, açık kaynak topluluğu için gelişen araç setine yeni bir katkı sunan Guetzli'yi açıkladı. Guetzli, JPEG dosyalarının %35'e  kadar sıkıştırılmasına olanak tanıyan bir kodlayıcıdır; bu da Web sayfasının çok daha hızlı yüklemesini sağlıyor. Küçük boyutlu dosyalar elde etmek için güncel teknoloji haberlerini takip edin.

İsviçre'de ve Almanca'da "çerez" anlamına gelen "Guetzli", kullanıcıların mevcut Web tarayıcıları, görüntü işleme uygulamaları ve mevcut JPEG standardıyla uyumluluğunu korurken daha küçük JPEG görüntüleri oluşturmalarına olanak tanıdığı belirtildi. Google İnternet Araştırma Yazılım Mühendisi Robert Obryk ve Jyrki Alakuijala, Bir sosyal medya mesajında;

Google Açık Kaynaklı JPEG Kodlayıcısı Guetzli'yi AçıkladıGuetzli, Google'ın yeni dosya biçimi gerektirmeden daha küçük PNG ve gzip dosyaları üreten Zopfli algoritmasına benzer bir uygulama geliştirildiğini açıkladı. Teknik, Internet ölçeğinde sıkıştırma için ekosistem ve istemci değişikliklerine ihtiyaç duyan RNN tabanlı görüntü sıkıştırması RAISR ve Web API'den farklıdır. Web sıkıştırma işlemleri Google'ın son zamanlarda üzerine çalıştığı eknolojiler içerisinde yer alıyor. Bizler de Google'ın yeni teknolojilerini güncel eknoloji haberleri içerisinde sizlere duyuruyoruz.

Google ilk olarak 2013'te Zopfi sıkıştırma algoritmasını tanıttı ve iki yıl sonra daha hızlı sayfalar sundu ve daha sonra Zopfi'den yüzde 26 daha fazla sıkıştırma oranı sunan Brotli'yi duyurdu.

Microsoft, geçtiğimiz sene, Brotli Edge için destek verdiğini açıkladı. Bu, Brotli  Chrome ve Firefox'un en son sürümleri zaten desteklenmesinden dolayı büyük tarayıcılarla birlikte çalışabilir hale getirildi.

Kalite ve Sıkıştırma

Obryk ve Alakuijala, JPEG çözünürlük kalitesi doğrudan çok aşamalı sıkıştırma süreciyle ilişkilendirildiğini açıkladı.

"Guetzli, görsel kalite kaybının giderildiğini niceleme aşaması sonucunda ortaya çıkan daha küçük dosyayı özellikle merak ediliyor" diye yazıyorlardı. "Guetzli, JPEG formatının görsel modellemesi ile Guetzli'nin görsel modeli arasındaki farkın üstesinden gelmeye çalışan bir arama algoritması kullanarak minimum kayıp ve dosya boyutu arasında bir denge oluşturuyor" dedi. En az kayıpla sıkıştırma işlemlerini gücel teknoloji haberleri içerisinde sunulan bilgilerle öğrenebilirsiniz.

Model, mühendislere göre daha basit renk dönüşümü ve ayrık kosinüs dönüşümü ile elde edilebileceklerden daha ayrıntılı olarak renk algılama ve görsel maskeleme ile yakından ilgilidir.

Bir telefon hattının 16x16 piksel sentetik örneği
Mavi gökyüzüne karşı tutulan bir telefon hattının sentetik örneği - geleneksel olarak JPEG sıkıştırma algoritmalarının karışıklığndan muzdarip olduğu bir durum.
Obryk ve Alakuijala, insan değerlendiricileriyle yapılan deneylerde, libethep dosyalarından alınan görüntülere göre Guetzli'nin ürettiği görüntüleri tercih etti; çünkü bu dosyalar aynı boyutta ya da biraz daha büyük olsalardı bile, daha yavaş sıkıştırmaya layık bir dengeye dönüşürdü.

Mühendisler, biçim yöneticileri ve grafik tasarımcıların görüntü ağırlıklı web sitelerinin yayınlanması biçimini kucaklayacağına ve mobil kullanıcıların yükleme sürelerinin ve bant genişliği maliyetlerinin düşeceğini umuyorlar.

Derinlemesine Öğrenme

Tirias Research'teki baş analist Paul Teich, Google, muhtemelen derinlemesine bir öğrenme uzmanlığı geliştirdi ve böylesine bir başarıyı yeni bir bakış açısıyla çözmek için kaynakları hesapladı.

Lider, görüntü saklama, tüketici bulutu hizmetleri, perakende, reklamcılık ve diğer endüstriler için en önemli önceliğe sahip olduğunu belirtti.

Teich, LinuxInsider'e verdiği demeçte, "Guetzli'yi Google'ın kamuoyuna duyurması benim için sürpriz olmadı, çünkü Google, Google'ın daha sonra resim aramaları için sakladığı görüntüleri yakalayan botlarının çoğunu kontrol edemiyor" dedi. "Guetzli'yi yerli JPEG formatı olarak kullananlar Google'ın işini biraz daha kolaylaştırır ve aynı şekilde Facebook, Twitter ve Instagram gibi ölçekli görüntüleri işleyen diğer bulut hizmetleri için de geçerlidir".

Hareketli video sıkıştırması için Guetzli'nin bir versiyonu da duyurulabilir.

Google'ın Kasım ayında sunduğu RAISR, düşük çözünürlüklü resimleri yüksek kaliteli fotoğraflara dönüştürmek için bir bot kullanıyor. WebP görüntüleri PNG'lere göre yüzde 26, JPEG resimlerden yüzde 34'e kadar daha küçük yapmayı bşardı.

Enderle Group'un baş analisti Rob Enderle, Guetzli teknolojisini açık kaynaklı bir araç olarak kullanıma sunarak, evrim sürecini hızlandıracak ve Google için önemli yararlar sağlayacağını söyledi .

LinuxInsider, "Google reklamlardan para kazanıyor" dedi. "Yavaş yükleme süreleri reklam görünümlerini düşürüyor, bu nedenle Web'i hızlandırarak yeni bir ive  daha kazanacaklar."

Dropbox mühendisleri, Guetzli'nin geçen yaz açık kaynak topluluğuna dağıtılan Dropbox akış görüntü sıkıştırma formatı Lepton ile birlikte çalıştıklarını görürken heyecanlıydı .

Dropbox'taki personel yazılım mühendisi Daniel Reiter Horn, "Ön testte Guetzli'yi ilk önce uyguladığınız sürece Guetzli'yi Lepton ile birleştirmenin gerçek avantajlarını gördük" dedi.

LinuxInsider; "Örneğin, denediğimiz bir testte, Guetzli'den %24 tasarruf sağladı ve varsayılan ayarlarla Lepton'dan yüzde 22 daha fazla sıkıştırma yapıldı" diye söyledi.

"Sonuç olarak, varsayılan dosyaya göre %41'lik bir tasarruf sağladı" dedi. "Matematik olarak mantıklı çünkü Lepton orijinal boyutunun yüzde 75'ini oluşturan Guetzli dosyasında yüzde 22'lik bir tasarruf sağlıyor ... böylece tasarruf yüzde 24, yüzde 22, yüzde 76, yüzde 41" olarak sıralanmaktadır.

Şirketin temsilcisi Jason Freidenfelds LinuxInsider'e yaptığı açıklamada, Google'ın kendi ekibinin Obryk ve Alakuijala'nın yazılarındaki açıklamaların ötesinde içerik hakkında çok az şey söylediğini belirtti.

Bir sonraki adım güncel teknoloji haberleri içerisinde sizlere aktarılacak olan video sıkıştırma teknolojisi olacak.
TAG