Alexa İle Evinizde Müzik Yankılansın

Şirketin Salı günü yaptığı duyuruda, Amazon'un dijital asistanı Alexa'nın yeni bir müzik yeteneği var. Alexa Müzik her noktadan mükemmel ses deneyimi için tartışmasız lider. Teknolojinin kalesinden  yep yeni bir haber daha sizlerle.

Amazon Alexa Başkan Yardımcısı Toni Reid, "Bugün, Alexa'yı, evinizde oda dolgu müziği sağlamak için birden fazla Echo cihazı ile senkronize edilen müzik çalmanıza olanak tanıyan tamamen yeni bir özellikle daha da akıllı hale getiriyoruz" dedi.

Senkronizasyonu ayarlamak kolaydır. Alexa uygulamasını kullanarak, örneğin bir grup cihaza bir isim verin - "birinci kat". Ardından "Alexa, Allman Brothers'ın birinci katını oynat" gibi bir şey söyleyerek tüm cihazlarla aynı anda müzik çalabilirsiniz.

Alexa İle Evinizde Müzik Yankılansın


Alexa, Amazon Music, Tunein, iHeartRadio ve Pandora'daki müzik akışlarını destekliyor. Spotify ve SiriusXM desteği yakında bekleniyor.

Bu özellik, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve Almanya'daki Echo, Echo Dot ve Echo Show cihazlarının sahipleri için artık mevcut.

Sesle Etkinleştirme Bose İşlemi

Salı günü Amazon da, bağlantılı herhangi bir hoparlörün Alexa'nın çoklu oda işlevselliğine girmesine izin veren yeni API'lerin derhal kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu haber kuşkusuz piyasadaki rakipleri uykularından edecek.

Örneğin, "birinci kat" grubunuzda üç Yankı Noktası ve iki Alexa Ses Hizmeti etkinleştirilmiş cihazınız varsa, müzikleri beş cihazın hepsinden senkronize edebileceksiniz.

Alexa dostu olan Amazon'la çalışan markalar arasında Sonos, Bose, Sound United ve Samsung bulunmaktadır.

Sonic yazılım yazılım başkan yardımcısı Antoine Leblond, "Alexa, akıllı evlerde ses standardını belirledi, bu nedenle Sonos'a ses kontrolü ilk kez getirmek için Amazon ile çalışmak bariz bir seçim oldu" dedi.

"Başından beri yakın bir işbirliği oldu" diyerek, "Alexa'nın büyüsünü, Sonos'un öncülüğünde kesintisiz çok oda sesli yetenekleri ile birleştirmek için birlikte çalıştık" diye devam etti.

Pazar lideri

Çok oda müziği senkronizasyonu ile Amazon, ABo Research araştırma direktörü Jonathan Collins'in belirttiği gibi, Echo ürünlerini zaten bu özelliği destekleyen Google Home ile uyumlu hale getiriyor . Bu güncel teknoloji haberini duyunca biz de şaşırdık.

Kaynak'e "Google Home, akıllı ev sesli kumanda pazarında Alexa'nın elinde tuttuğu tek şu anki meydan okuyucudur" dedi.

Bununla birlikte, Google uzak bir meydan okuyucudur.

Edison Research'in Haziran ayında yayınladığı bir ankete göre, Amazon'un sesli kontrol hoparlör pazarındaki payı, Google'ın yüzde 24'ü ile karşılaştırıldığında yüzde 82'dir.

Eko tüketicilerin kalpleri ve zihinleri için erken savaşı kazandı gibi görünüyor.

Hangi cihazın hayat tarzlarına daha iyi uyduğu sorulduğunda, yeni bir Morning Consult anketindeki 2200 erişkin katılımcının yüzde 17'si Amazon Echo'yu seçti. Bir diğer yüzde 12 ise Yankı Nokta'nı seçti. Apple'ın henüz piyasaya sürülmemiş HomePod için yüzde 11 ve Google Home için yüzde 11 olana kıyasla.

Enderle Group'un baş analisti Rob Enderle "Echo, hem pazar payı hem de üçüncü parti donanım desteği açısından segment lideri ve bu hareketin ilkini garanti altına alıyor ve en sonunda sonunu genişletiyor" dedi .

Kaynak'a "Amazon, segmentin pazar yapımcısı, diğerleri Amazon'u şu an kayda geçiriyor" dedi.

Enderle, Amazon'un platformunu başkalarına lisansladığını belirtti. "Bu, Apple'ın olduğu gibi sadece donanımdan daha fazla olan herhangi bir çözümden daha uzun vadede çalışmasına izin vermiyor" dedi.

Apple'a Karşı Hamle

Çoklu oda ve üçüncü taraf hoparlör desteğinin birleşimi, yıl sonuna doğru HomePod hoparlörünü piyasaya sürülecek olan Apple'a karşı bir siper olarak hizmet edebilir. Bu ürünün tanıtımı esnasında, Apple sonok gibi müziğin hoparlör kalitesini vurguladı.

Yerel Arama Birliği için strateji ve içgücü yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Sterling, "Sonos ve Amazon gibi üçüncü partilerin savunma amaçlı bir hareketi, Apple'ın üstün bir müzik sistemi olarak konumlandırdığı şeyin önüne geçmek" dedi .

Piyasadaki tüm oyuncular ortak bir noktaya sahiptir: Müzik ya da başka bir şey satıp satmama tüketicileri çekirdek işletmelere yönlendirmek için ses kontrolü kullanmak istiyorlar.

ABI'den Collins, "Cihazların özellik setleri ve fiyat noktaları ile mümkün olan en geniş tüketici kitlesine hitap etmeleri neden budur" dedi. "Kabul edildikçe, tedarikçilerin temel hizmetleri ve gelirleri için akan daha fazla katma değer".

Bu pazardaki pozisyona müdahale eden şirketler için kazıklar çok yüksek olabilir.

LSA'nın Sterling, Kaynak'e yaptığı açıklamada "Amazon evde gömülü kalırsa ve Google'ı ve Apple'ı durdurabiliyor ise, bu ses kontrollü cihazların ekosistemi için ağ geçidi olabilir - TV'lerden ampullere kadar her şey." "Sonra, birdenbire, çeşitli yollarla kullanabileceği tüm bu verilerin merkezinde duruyor.
TAG