Ubuntu Budgie Distro İşletim Sistemi

Ubuntu Budgie Distro: Basit, Temiz ve Kullanıcı Dostu

Ubuntu Budgie , geliştiricileri tarafından oluşturulan Solus OS dışında bir Budgie masaüstü sürümü entegrasyonu sunan az sayıda Linux dağıtımından biridir .

Ubuntu Budgie şık ve kullanıcı dostu. Basit bir tasarıma güvenmek için performansı feda etmez. Birleşik Krallık merkezli bir geliştirici topluluğu tarafından sağlanmaktadır. Daha önce "Budgie-Remix" olarak anılan bu, Budgie masaüstünü içeren bir Ubuntu tabanlı dağıtım. Gelişmelerle birlikte teknolojinin kalesinden sizlere en yeni teknoloji haberleri ulaştırıyoruz.

Ubuntu Budgie Distro İşletim Sistemi

Ubuntu Linux ailesine dayansa da Ubuntu Budgie , Ubuntu'nun ana şirketi olan Canonical'tan değil . Solus topluluğu başlangıçta Budgie'yi sıfırdan geliştirdi ve masaüstü kullanıcı arabirimini GNOME yığınıyla sıkı sıkıya birleştirdi.

Modern kullanıcı göz önünde tutularak tasarlanan Budgie, sadeliği ve zarafeti ile bilinir. Sade ve temiz bir stile sahip ve kullanımı kolaydır.

Budgie masaüstü, başka herhangi bir masaüstü projesinin çatalı değildir. Tasarımcıları, diğer dağıtımlara kolay entegrasyon planladı ve kendi başına bir açık kaynak projesi.

Geliştirilmiş bir Budgie masaüstü ortamının sağlam bir Ubuntu çekirdeğiyle entegrasyonu, Ubuntu Budgie'yi ilginç ve istikrarlı bir Linux dağıtımı yapar.

Distro'ya Genel Bakış

Budgie, küçük bir yazılım şişirilmiş düzenli bir tasarıma sahiptir. Bu, daha umut verici yeni masaüstü varyasyonlarından biridir. Bazı dağıtımlar Budgie'yi isteğe bağlı olarak sunuyor. Birkaç dağıtımcı geliştirici Budgie'yi tek masaüstü seçeneği olarak sunuyor.

Ubuntu Budgie kullanıcı arabirimi
Ubuntu Budgie'nin ekran görüntüsü ve kullanıcı arayüzü gözler üzerinde daha kolay olamazdı. Hızlı başlatma uygulamaları soldan asılır. Uygulama, bildirim ve özelleştirme merkezi sağ kenardan kayar. Simgelerin olmaması sayesinde masaüstünün düzensizliği var.
Ubuntu Budgie topluluğu, bu baharda ilk kez 17.04 sürümünü Zesty'yi piyasaya sürdü. Geliştiriciler, önceki 17.04 sürümlerini daha küçük sürüm sürümleriyle sürekli güncelleyen, yuvarlanan bir yükseltme sistemini takip ediyor.

Aslında bilgisayarınızla uyumluysa hiç vakit kaybetmeden kullanın tavsiyesinde bulunuyoruz. Teknolojinin kalesinden sizlere öneri.

Varolan bir Zesty sürümünün kullanıcıları, yazılım güncellemelerini çalıştırdıklarında otomatik olarak en yeni sürümleri alır. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan sürümün bir incelemesidir.

Bu sürüm, varsayılan olarak Plank'da önceden tanımlanmış bir uygulama kümesi yerleştirir. Budgie'de, Plank, ana uygulamalar kümesi için hızlı başlatma kabiliyeti veren, rıhtım benzeri bir yardımcı programdır. Daha önce, Plank uygulamaları kurulum sırasında rasgele belirlendi.

Bu sürüm ayrıca, uygulama güncellemeleri ile birlikte çok sayıda stil ve temanın geliştirilmesini de ekliyor.

Raven Over Raven

Budgie masaüstünün kalbinde bir uygulama, bildirim ve özelleştirme merkezi olan Raven var. Sistem ayarları paneliyle birleşince, kolay özelleştirmeler yoluyla kullanıcı deneyimini kontrol etmenin anahtarı olur.

Raven'a erişmek için süper tuş + N tuş kombinasyonunu kullanın. Panel çubuğundaki Kuzgun simgesini de tıklayabilirsiniz. GNOME 3 sanal masaüstü ekranına çok benzer şekilde sağ ekran kenarından dışarı kayar.

Raven uygulamasında, takvim, hoparlör ve mikrofonun denetimlerine erişmek için Uygulamalar sekmesini tıklayın. Okunmamış sistem bildirimlerini görmek için Bildirimler sekmesini tıklayın.

Budgie ayarları panelini açmak için Ayar dişli çarkını tıklayın. Orada iki sekme bulabilirsiniz: Genel ve Panel.

Ubuntu Budgie ayarlar paneli

Ubuntu Budgie, sadelik kuralını sıkı sıkıya zorlar. Hatta ayarlar paneli ve masaüstü sağ tıklama menüsü düzgün ve temiz.
Raven'ı Kullanma

Genel sekmesi ekranı, widget, simge ve imleç konularını değiştirmenizi sağlar. Tek bir tıklama ile masaüstü simgelerini gösterebilir ve çeşitli sistem yazı tiplerini değiştirebilirsiniz.

Panel sekmesi ekran ayarları bölümünde, panelin yerleşimini seçebilir ve aynı zamanda daha fazla panel ve iç appletleri de ekleyebilirsiniz. Ayrı ayrı applet ayarlarında ayrıca ayrıntılı denetim elde edersiniz.

Raven panelinin alt kısmında, sistem ayarları kontrol panelini açmak, güç ayarlarını etkinleştirmek ve kapatmak için düğmeler bulunmaktadır.

Ubuntu Budgie Ana menüsü
Ubuntu Budgie'nin ana menüsü sol üstten düşüyor. Menü, kullanıcı arayüzünün geri kalan kısmı kadar basit ve düzensizdir.
Basitleştirilmiş Menüler

güzel, şık ve zarafeti barındıran bu işletim sistemi teknoloji haberlerinden hatırladığımız üzere eskilere dayanıyordu.

Masaüstünü sağ tıklatmak, yeni bir klasör oluşturmak, arka planı değiştirmek, terminal penceresini açmak ve simgeleri düzenlemek için sınırlı bir menü açar.

Uygulama menüsü basamaklı görünümlere sahip değildir. İki sütunlu bir tasarım.

Sol sütunda uygulama kategorileri listelenir. Sağ sütun, o kategorideki bağımsız uygulamaları listeler. İki sütunun üst kısmındaki bir arama penceresi, yüklü herhangi bir programı hızlı bir şekilde bulmanızı kolaylaştırır.

Çalışma Alanı Sınırlamaları


Herhangi bir Linux masaüstünün önemli yap-boz fonksiyonlarından biri, UI'nin sanal çalışma alanlarını idare etmesidir. Görev dağılımına ve masaüstü lezzetine bağlı olarak, çalışma alanı değiştirmesi uygunsuz ya da çok sınırlı olabilir. Budgie'nin bu göreve yaklaşımı kullanılabilirlik ölçeğinin ortasında bir yerdedir.

Budgie, Solus işletim sisteminin ilk günlerinden bu yana kullanılabilirlik artışında çok yol kat etti. Ubuntu Budgie, en son Budgie sürümünü bütünleştiriyor. V10.2.7'den v10.2.9 sürümüne yükseltildi. Bununla birlikte, işlevsellik hala Cinnamon and MATE masaüstlerinde beklediğimden daha az ve diğerleri arasında daha gelişmiş çalışma alanı değiştirici işlevselliği ile yetinmiyor.

Yukarıda ayrıntılandırılan yordamı kullanarak, işyeri anahtarlayıcı uygulamasını panel çubuğuna ekledim. Bu, dört çalışma alanına erişmeme izin veriyor.

Budgie bu sayıyı eklememe veya azaltmamı engelliyor ve sanal gezinmeyi ayarlamak için klavye kısayollarını eşleştirmek için yeteneği yoksa başka bir sanal çalışma alanına açık bir pencere göndermek için bir sağ tıklama seçeneği yok.

Yazılım Yeterliliği

Kutudan çıkan yüksek kullanışlılık hedefi ile Ubuntu Budgie, her kategorideki en iyi yazılımlardan bazılarını sunmaktadır. Bu hedef, yazılım şişkinliğini azaltma misyonunu yerine getirmesi nedeniyle gerildi. Çok sayıda başlıktan ziyade bir uygulama elde edersiniz. Tabii ki, zevkinize uyacak uygulamaları ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

LibreOffice paketi önceden yüklenmiştir. Chromium Web tarayıcısını Geary postasıyla alırsınız. Grafik koleksiyonu, bir şirket içi fotoğraf uygulaması ve Basit Tarama ile sınırlıdır. Ses ve Videolar uygulamaları GNOME MPV ve Rythmbox Music Player'tır. Cheese Webcam Booth da dahildir.

Seçimler gerçekten çıplak kemikler olduğu için sistem araçları, Linux gazilerini tatmin olmayabilir. Yönetim ve Tercihler kategorilerinde de benzer bir kıtlık var. Kamu hizmetleri bile, eleştirel olarak sınırlıdır.

Yazılım şişkinliğini ortadan kaldırmak için hepinize borçluyum, ancak bu görev benim sevdiğim için biraz fazla ilerliyor. Aşırı veya kullanılmayan uygulamaları kaldırmakla vakit ayırmak veya yazılım kütüphanesini kendi yolunuza inşa etmek için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri eklemek arasında dengelenen bir eylemdir.

Önemli Hatırlatma

Budgie masaüstü daha tecrübeli masaüstü ortamlarında glitz ve parlaklık yoksun. Animasyon mevcut değil.

Bununla birlikte, Budgie, kullanıcı dostu olan ideal bir masaüstü ortamı. Özelleştirme seçenekleri ve kullanım kolaylığı, onu büyük bir ödüllendirici yapıyor.

Yine de, tasarımları tecrübeli Linux kullanıcıları için biraz basitleştirilmiş görünüyor.

Canonical'ın Ubuntu Linux dağıtımı aynı zamanda kullanıcılara bir Budgie masaüstü sürümü sunuyor. Ubuntu lezzetini Ubuntu Budgie dağıtımı ile karıştırmayın. İki masaüstü entegrasyonunun farklı görünüşleri ve özellik kümeleri var.

Bir İnceleme Önermek ister misiniz?

İnceleme için önermek istediğiniz bir Linux yazılım uygulaması veya dağıtım var mı? Sevdiğiniz veya tanımak istediğiniz bir şey?

Lütfen fikirlerinizi bana e-postayla gönderin ; gelecekteki Linux Seçme ve Çerçeve sütunları için düşünün.

TAG