Facebook Sahte Haberlere Savaş Açıyor

2016 seçim döneminde sahte haberlere hız verilmesine izin verilmesi suçundan tutuklanan Facebook, Perşembe günü üyelerinin güvenini kazanmak için geniş anlamda bir özellik yayınlamaya başladı. Araç, kuşkulu öyküleri, farklı perspektifler sunan ilgili haber öyküleri ile çevreleyecek - okuyucuların gerçeğin nerede olduğunu ayırt etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir strateji.

Facebook bu ilkbahar, İlgili Makaleler özelliğini test etmeye başladı, hikayeler üzerine gerçek hikayelerle ilgili gerçek hikayeleri sahte itirazlarda bulunarak, meşru haber kuruluşları tarafından konunun kapsanması da dahil olmak üzere yanlış yaptı.

Facebook Sahte Haberlere Savaş Açıyor


News Feed ürün müdürü Sara Su, Facebook'un potansiyel aldatmaca hikayelerini işaretlemek ve onları üçüncü parti faktör denetçilerine göndermesi için makine öğrenme teknolojisini güncelledi. İncelemeyi takiben, orijinal yayının altındaki ilgili makaleleri gösteren ek hikayeler yayınlanabilir.


Seçim Sonu

Sahte haberlerin ağ üzerinde hızla yayılmasına izin veren 2016 seçim devresinden beri Facebook yangın altına girdi ve CEO'su Mark Zuckerberg, şirketinin okuyucular için fiili bir haber sağlayıcı ve sağlayıcı rolündeki rolünü anlamaması nedeniyle eleştirilere kapıldı.

Ocak ayında şirket, eski CNN ve NBC yayın kuruluşu Campbell Brown'u, Facebook'un kullanıcıların haberinde izin verilen içerik açısından gazetecilik standartlarına daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olmak için daha geleneksel medya kuruluşlarıyla bir irtibat görevi gören haber ortaklıkları grubunu yönetmek üzere getirdi. besler.

Poynter medya iş analisti Rick Edmonds, "Sahte haberlerin yanında yer alan reklam yerleşimleri giderek hem reklam hem de yayıncılık topluluğu tarafından bir sorun olarak görülüyor" dedi .

Haberler'e, " New York Times , The Atlantic ve Vox gibi ciddi gazetecilik sağlayıcılarını ödüllendirecek kaliteye artan bir uçuş olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle umuyoruz " dedi.

Facebook'un geleneksel medyayla olan ilişkisi, pek çok meşru haber sitesinin makale ve videolarını ücretsiz olarak ağda buldıklarından geliri telafi etmeksizin ve kaç meşgul abonenin içeriği gerçekten izlediğini izlemenin hiçbir yolu bulunmaması nedeniyle karmaşıktır. Aslında Teknolojinin kalesinde sizler için yeni haber vermeyi planlıyorduk ama her şey gördüğünüz gibi artık monoton hale gelmiş durumda.

Sonuç olarak, Facebook geçtiğimiz ay, kullanıcılara ayda 10 ücretsiz makale içeren bir ücretsiz süre izleyerek, belirli kaynaklardan içeriği görüntülemek için bir ücret ödeyecek bir ödeme duvarını test etme planlarını açıkladı.

Trend Micro'daki bulut araştırmasının başkan yardımcısı Mark Nunnikhoven "Sahte haberler çatlamak için gerçekten zor bir sorundur" dedi .

Haberler, "Meydan okuma, bir haber yayını veya arama dizinindeki yayınları filtrelemek değil, bir hikaye hakkında sahte olanı nasıl tespit edebileceğinizi" söyledi.

Çin, Rusya, Ortadoğu ve diğer ülkelerdeki yer altı hizmetleri yakın tarihli bir Trend Micro raporuna göre yer altı kalabalık servislerinden seçmen manipülasyon platformlarına ve otomasyon botları satan BeSoEasy gibi hizmetlere kadar her şeyi kullanan sahte haberler yaymaktadır.

Nunnikhoven, özellikle hikayeleri parmakla işaret etmekten kaçınmakla birlikte okuyuculara kendi değer yargılarında bulunacak kadar bilgi verdiği için Facebook'un yaklaşımı takdire şayan.

Bununla birlikte, "daha derinden meydan okuyan şey, bir şeyin, yerli algoritmaların dikkatini organik ilgi veya koordine edilmiş itmeden alıp almadığını belirlemek" dedi. "O zaman bile, koordine edilmiş bir itme bir pazarlama kampanyası olabilir ve kötü niyetli bir şey olabilir." Bu gibi Güncel Teknoloji haberleri gündemi meşgul ediyor.

Arama Algoritması Sorunları

Sahte haber fenomeni açıkça Facebook ile sınırlı değildir. Google ayrıca, içerik çiftlikleri ve diğer otomasyon hizmetlerinin belirli hikayeleri arama sıralamasına yükseltmesine izin verdikleri için eleştiri hedefi oldu. Sonuç, kullanıcılar belirli bir konuyu aradığında yanıltıcı makaleler yasal hikayelerin hemen yanında görüntülenir.

Google, yeni arama kalitesi derecelendirme notları ve doğrudan geri bildirim araçlarını kullanarak algoritmalarını geliştirmek için bazı adımlar attı. Google'daki mühendislikten sorumlu genel müdür yardımcısı Ben Gomes, bu baharda düzenlenen bir çevrimiçi yazıda kaydetti.

Google ayrıca Jigsaw'un gerçek kontrol aracını küresel arama ve Google Haberler sitelerine, yasal makaleleri görüntülemek ve onları, Jigsaw'daki proje yöneticisi Justin Kosslyn ve araştırma bilim adamı Connie Yu'nun uygun bir şekilde incelendiğini göstermek için etiketlemek için kullandı. Bir çevrimiçi yazı.

Google, Michigan State Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Ottawa Üniversitesi tarafından ortak yürütülen ve sahte haber ve önyargısız arama algoritmalarının kamuoyunda büyük bir etkisi olmadığını, 14.000 İnternet kullanıcısının araştırmasına dayanan bir araştırmaya başladı. ABD ve altı Avrupa ülkesi.
TAG