Adobe, 2020 yılına kadar Flash Eklentisini sürdürecek

Adobe Flash'ın taşınan internetteki neredeyse her şeyin çalışabildiğini gösteren içerikler vardı. Karanlık bir zamandı, ancak daha verimli alternatifler geliştirilene ve akıllı telefonlar yaygınlaşıncaya kadar ne kadar karanlık olduğunu bile bilmiyorduk. Flash bu yeni dünyaya hiç uyum sağlamıyor ve şimdi Adobe vazgeçiyor. Şirket, 2020 yılına kadar Flash'ın geliştirilmesine ara vermeyeceğini açıkladı.


Flash'ın nihai olarak gerilemesinin ilk işareti, iPhone'un piyasaya sürülmesiyle 2007'de geldi. Bu, gözlerinizi tırnaklamak istemeden kullanabileceğiniz bir tarayıcıya sahip ilk cep telefonu oldu. Doğal olarak, insanlar o zamanlar web'de hala yaygın olan Flash desteğinin olmamasını merak ediyorlardı. Apple eklemeyi reddetti ve 2010'da Steve Jobs, Flash'ı "PC çağının kalıntısı" olarak niteleyen açık bir mektup yayınlayacak kadar ileri gitti.
Adobe, 2020 yılına kadar Flash Eklentisini sürdürecek

Android tarafında, Google ve Adobe, akıllı telefonlarda ve tabletlerde Flash'ın çalışması için bir adım attı. Flash'ın mobil bir yapı 2010'da Android 2.2 Froyo ile başlatıldı ve (çoğunlukla) çalıştı. Özellikle oyunlarda flash performansı yavaşladı ve iyileştirme sözü verici hiçbir zaman gerçekleşmedi. Adobe, 2012'de mobil cihazlar için Flash desteğini bıraktı. O zamanlar çoğu web geliştiricisi, modern cihazlarda çalışan HTML5 platformlarına ve yerli uygulamalara geçti. Bu arada teknoloji haberlerine asılsız iddialar yansıdı.


Flaş'tan uzaklaşma telefonlarla da durdurulmadı. Hatta masaüstünde Flash azalıyor. Netflix ve YouTube gibi tüm önemli video akış siteleri, Flash'ı HTML5 lehine çevirdi. HTML5, bir sayfada Flash'a kıyasla videoları ve animasyonları çalıştırmak için çok daha verimli bir yoldur ve pil ömrü konusunda endişelenmeniz gerektiğinde bu özellikle önemlidir. Yeni edinilen teknoloji haberlerine göre asılsızlıklar göz önüne alınıyor. Şirket flash hizmetini ilerleyen dönemlere de aktaracağını ekledi.

Facebook ve diğer sitelerdeki oyunlar da dahil olmak üzere Web'de hala bazı Flash kalıntıları var. Facebook, geliştiricilere Flash'dan uzaklaşmalarına yardımcı olacak bir Unity eklentisi geliştirmesi için diğer endüstri oyuncularıyla birlikte çalışıyor diyor. Bununla baş etmek isteyecekler, çünkü herkes Flash'ın fişini resmen çekmesini Adobe'nin beklemiyor. Apple, yıllar önce bilgisayarlarında Flash ön yükleme işlemini durdurdu ve var olmayan gibi davranmaya devam edecek. Mozilla, önümüzdeki ay bir Firefox güncellemesi olan her site için Flash'i tercih ettirecek ve 2019'da tamamen Flash'ı devre dışı bırakacak. Google, Flash'ta güncellenmiş bir sürümünü Chrome'da tutuyor ancak bunun 2020'de sona ereceğini söylüyor. Gelişmeler ışığında yeni teknoloji haberleri ile sizlere haber iletmeye devam edeceğiz.

Flash'ı aşamalı kılacak uzun zaman çizgisi göz önüne alındığında, sonsuza dek kaybolduğunda hiçbir kötü sonuç alınmamalıdır.
TAG