WhatsApp İş Sohbet Sistemini Test Etti

Reuters geçen hafta, WhatsApp'ın, Y Kombinasyonlu başlangıç ​​denemesinin bir parçası olan bir dizi şirketle bir iş sohbet sistemi testlerini yaptığını yazdı. Konuyu öğrenir öğrenmez güncel teknoloji haberleri arasına yazmaya karar verdik.

Uygulama programlama arayüzü veya API, şirketlere WhatsApp kullanıcılarıyla doğrudan iletişim hattı sağlayacağını belirtti.

WhatsApp CEO'su Jan Koum geçen yıl, şirketlerin tüketicilere doğrudan erişim imkânı sunarak ücretsiz sohbet servisinden para kazanmayı hedeflediğini söyledi. Ürün içine gömülü reklamları reddetti.

WhatsApp İş Sohbet Sistemini Test Etti


WhatsApp, geçtiğimiz yaz, ToS ve gizlilik politikasını güncelleme planlarını açıkladı ve mesajlar için ulaştırıcılar arası şifrelemeyi uygulamaya koyacağını ve böylece iş sohbet özelliklerini test edebileceğini söyledi.

Şirket ayrıca, ebeveyn olan Facebook'la koordinasyonunu sıklaştıracağını duyurdu.

WhatsApp'ın Facebook'la daha yakından koordinasyonun kararı, geçtiğimiz sene bir kullanıcı tarafından test ettirildi ve bir iş sohbet yeteneğini uygulamak için daha fazla teste tabi tutacağının sinyallerini verdi.

WhatsApp Üzerinden Para Kazanma Mücadelesi

WhatsApp'ın aldığı bu karar engeller içerebilir.

Strategy Analytics(program analiz merkezi)'in başlıca analistlerinden Alan Lepofsky, "WhatsApp Tüketici ve iş uygulamalarını bir araya getirirken, her zaman hassas bir denge oluşturuyor" dedi. WhatsApp iş sohbet sistemi ilerleyen günlerde beta sürümleri ile karşımıza çıkacak.

E-Commerce Times gazetesine verdiği demeçte, "Bir yandan, akşam yemeği planlarını tartışırken bir restoranla doğrudan iletişim kurabili gibi markalarla etkileşim kurulabileceği için müşterilere değer veriyor" dedi.

Lepofsky, "Öte yandan tüketiciler, özellikle de alakalı olmayan reklamlar nedeniyle markalar tarafından fazla rahatsız edilmek istemiyor" dedi.

Enderle Group'un baş analisti Rob Enderle, "iş amaçlı bir iş özelliğini, çok farklı bir soruna hitap etmek için tasarlanmış bir araçla güçlendirmeye çalışılıyor" dedi .

E-Commerce Times gazetesine verdiği demeçte "Temiz bir şeritten başlayıp Facebook Messenger'ı kullanmak daha iyi olur" dedi.

WhatsApp Mesajlaşma Uygulaması Savaşları

Mesajlaşma uygulamaları yönünden rekabet çok yoğun.

Statista'ya göre, WhatsApp ve Facebook Messenger piyasadaki 1 numaralı pozisyonda olmakla birlikte, her biri 1 milyar kullanıcı tarafından talep edilirken, bu rakamlar Facebook'un küresel erişimini yansıtıyor.

Statista'nın rakamları 877 milyon kullanıcısıyla Q Mobile'ın çok gerisinde değil. Skype ve Snapchat her bir uygulama 300 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Her geçen gün mesajlaşma uygulamasına yenisi katılıyor güncel teknoloji haberlerinde bunları irdeleme fırsatımız olacak.

Pazar pozisyonuna rağmen, işletmeler için WhatsApp "WhatsApp varken diğer web çözümlerine gerek yok" diye belirtti Enderle.

Ayrıca, "Bu araç sınıfı, deneyimini otomasyonla kıyaslanamıyor, "insanlar robotlarla sohbet etmeyi sevmediği için amacı genellikle saptırıyor" dedi. Bu sayede WhatsApp iş sohbet sistemi kullanıcı odaklı yeni projeler sunacak.

Bir diğer muhtemel nokta, WhatsApp'ın yeterli kullanıcı gizliliği garantisi sağlayıp sağlayamayacağıdır.

Yakın tarihli bir Verint çalışmasına katılan 24.000 tüketicinin yüzde seksen dokuz'u kişisel bilgilerin güvenliğini önemli buldu ve yüzde 86'sı verilerin üçüncü taraflara aktarılıp aktarılmayacağını bilmek istediklerini belirtti.

Yine de, WhatsApp'ın iş sohbetiyle para kazanmayı planladığı için gizlilik sağlanacağı konusunda ümit var. Ankete katılanların yüzde sekseni hizmetlerini ihtiyaçları için kişiselleştirmeyi sevdiklerini söyledi. Henüz denemeler tamamlanmışken bizler de WhatsApp iş sohbet sistemini merakla bekliyoruz.

Facebook Reklamlarına Hiçbir Tehdit Oluşturmayacak

Facebook çevrimiçi reklam hakimiyeti nedeniyle Google ile mücadele ediyor ancak WhatsApp iş sohbet özelliği bu rekabeti etkilemeyecek. Büyük olasılıkla WhatsApp sohbet kullanan işletmeler onu Facebook sayfalarının bir parçası olarak veya Facebook'a erişime sahip olmayan müşterilerle iletişim kurma fırsatı olarak kullanacaktır.

Constellation'ın Lepofsky, "İşletme sayfaları ve WhatsApp sohbetleri müşteri etkileşimleri için bunlar  farklı kanallardır" dedi. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz etkileşimli teknolojileri güncel teknoloji haberleri içerisinde bulabilirsiniz.

"İnsanlar sürekli olarak bir markanın sayfasına giderler ... ve bu, WhatsApp sohbetlerine bir marka yerleştirmekle ilgilidir" diyerek konuya açıklık getirdi. Bir sayfa, pazarlama hakkında daha fazla etki oluşturabilir, oysa bir WhatsApp chatbotu daha etkileşimli olacak "dedi. Günümüz yapay zeka yarışlarına yenisi katıldı diye tekno kale takipçileri şimdiden haberi verebiliriz.
TAG