Slackel Openbox Zoru Oynuyor

Slackel'in Openbox sürümü, güvenilir performans sunan hafif bir işletim sistemidir. Her kullanıcı için ideal bir işletim sistemi değildir.

Slackel 6.0.8 Yunanistan merkezli projenin hafif dağıtımının en son sürümünü oluşturan Openbox, geçen sonbaharda geliştirici Dimitris Tzemos tarafından indirilmeye izin verildi.

Slackel, tipik mainstream Debian tabanlı Linux dağıtımlarından uzaklaşan kullanıcılar için çeşitli avantajlar sunan bir Linux tabanlı yazılımdır. Hem Slackware hem de Salix temel alınarak, Slackware Linux serisinde bulunmayan birkaç avantaj sunuyor. Yeni işletim sistemini güncel teknoloji haberleri içerisinde sizlerle buluşturuyoruz.
Slackel Openbox Zoru Oynuyor

Örneğin, Slackel hem Slackware hem de Salix yazılım paketleriyle tam uyumludur. Temel fark, Slackware'in geçerli sürümünü ve KDE'nin son sürümünü belleğinde içeriyor olmasıdır.

Bu, Slackel'e yazılım eklemek için daha iyi bir işletim sistemidir. Slackware tabanlı dağıtımlar genellikle Debian tabanlı dağıtımlardan ve diğerlerinden daha küçük yazılım belleklerine sahiptir. 35.000'e kıyasla birkaç bin paket düşünün. Slackel'de çalışacak Linux paketlerini bulmada, daha az zorluk yaşıyorsunuz.

Slackel, en iyi Slackware tabanlı sistem araçlarından bazılarını sağlar; bu, Slackel'in tüm Salix sistem araçlarını mevcut olması nedeniyle büyük bir artıdır. Sistem yönetimini kolaylaştırır ve basitleştirir. Salix codec bileşenleri yükleyici uygulaması, patentli kodlayıcıları hızlı ve kolay bir şekilde kuruyor.

Openbox masaüstü
Openbox, daha az yapılandırma seçeneğiyle Xfce masaüstüne benzer. Tamamen doldurulmuş bir menü elde etmek için masaüstünde herhangi bir yere tıklayın - ancak panel çubuğundaki masaüstüne veya başlatıcılara yerleştirme yapamazsınız.

Normalde, canlı bir oturum disk görüntüsü, Linux OS'yi önyüklenebilir bir DVD'den çalıştırma yeteneğini, sabit sürücü kurulumuna doğrudan erişim olanağı ile birleştirir. Tek yapmanız gereken, "dene" modundan çıkmadan bir masaüstü yükleme simgesini tıklamak.

Slackel Linux'da öyle değil. Slackel disk görüntüleri iki ayrı biçimde gelir: kurulum ve canlı. Her ikisi de 32-bit ve 64-bit sürümleri mevcuttur.

İndirme bağlantılarına dikkat etmeniz gerekir. Slackel'in standart sürümü KDE ortamını kullanıyor. Slackel serisi ayrıca Fluxbox masaüstünü de sunuyor. Openbox sürümünü kaptığınızdan emin olun - iki kez. Canlı oturuma ve kuruluma yönelik görüntülere ihtiyacınız olacaktır. Yeni işletim sistemi ile ilgili güncel teknoloji haberlerini bu adreste bulabilirsiniz.

64 bit ISO görüntüleri UEFI sistemlerinde önyüklemeyi destekler. 32-bit ISO görüntüleri hem i686 PAE SMP hem de i486, PAE olmayan uyumlu sistemleri desteklemektedir.

Slackel, ISO'nun bir USB bellek sürücüsüne yerleştirilmesinde biraz daha az kooperatif. Genellikle bu prosedürü diğer dağıtımlarla rutin bir mesele olarak çalıştırıyorum. ISO'u bir USB sürücüye aktarmak isterseniz, buradaki özel talimatları inceleyin .

Bir USB çubuğa iso yazmak için dd komutunu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, dd Slackel ile mükemmel bir çözüm değildir. Çalışıyor - ancak kalıcılık gibi bazı özellikler kullanılamayacak.

Slackel kurulum ISO'larının UEFI sistemlerinde yapılandırmada özellikle titiz olmasını istedim. Bir Microsoft Windows bölümü etrafında ikili bir önyükleme yapmak konusunda ısrar ediyorsanız, bu durum özellikle geçerlidir. Talimatları çok dikkatle okuyun. Bu işletim sistemini güncel teknoloji haberleri aracılığıyla öğreniyoruz.

Big Frustration Alert: Önyükleyici olarak eLilo'yu kullanmayın. Bunu yaparsanız, Windows bölümlerini önyükleyemezsiniz.

İçeride Neler Var?

Slackel 6.0.8 Openbox, Linux çekirdeği 4.4.29 ve Slackware'in 'Current' ağacından son güncellemeleri içeriyor. Canlı oturumda ISO görüntüleri tam multimedya desteği içerir.

Canlı ortamda multimedya codec bileşenleri yüklemeniz gerekmez. Bununla birlikte, SlackelOpenbox'ı sabit diskinize ISO kurulumundan koyduktan sonra çoklu ortam codec bileşenlerini yüklemeyi unutmayın.

Slackel 6.0.8 Openbox, Midori 0.5.11 web tarayıcısını içeriyor. Bu dağıtım, diğer Web tarayıcıları için otomatik yükleyiciler sağlamaz.

Firefox veya Chromium gibi standart bir tercih eklemek isterseniz, gslapt Paket Yöneticisi'ni başlatmanız gerekir. Gslapt, Slackware için APT benzeri bir paket aracı olan slapt-get için bir GTK + ön uçudur.

Slackel gslapt Paket Yöneticisi
Slackel, APT benzeri bir paket aracı olan, GTK + front-end gaptık algılayabilen gslapt Paket Yöneticisini kullanıyor.
Openbox sürümündeki diğer standart yazılım paketleri arasında Claws-Mail 3.13.2, İletim 2.92, PCManFM 1.2.4 ve Pidgin 2.11 bulunur.

Varsayılan film oynatıcı Smplayer'dır. Exaile 3.4.5, müzik koleksiyonlarını yönetmek için kullanılan varsayılan bir uygulamadır. Diğer medya araçları CD / DVD yazarken Asunder 2.7 Cd ripper ve Bracero 3.12.0'ı içerir. Grafik yazılımı Viewnior 1.6, GIMP 2.8.18 ve mtpaint 3.40'ı içerir. Scrot, anlık görüntü programıdır.

Openbox Bak ve Hisset

Standart panel çubuğu ekranın alt kısmında bulunur. Panelin sol tarafında kullanımı kolay, düzenli menü var. Soldaki birkaç simge oturuyor. Beklenen bildirimler, panelin sağ ucundadır. Sağ merkezinde dört yerden kullanıma hazır yapılandırılmış bir çalışma alanı değiştirici vardır.

Openbox masaüstü
Openbox masaüstü tasarımı neredeyse hiç öğrenme eğrisi gerektirmiyor. Bu, basitçe tıkla ve tıkla. Hem görünümü hem de işlemi, Slackel'deki eski okul, ki bu da iyi bir şey.
Openbox, Xfce masaüstüne benzer, ancak daha az yapılandırma seçeneği vardır. Xfce gibi, sistem araçları ve uygulamaları için tam olarak doldurulmuş bir menü elde etmek için masaüstünde herhangi bir yeri sağ tıklayabilirsiniz. Ve Xfce gibi, masaüstüne veya panel çubuğuna simge yerleştiremezsiniz.

Panel çubuğu, eklentiler gibi herhangi bir ilave özellikten yoksun. Openbox, bazı kullanıcı tweaks'ları ile çok basit, ancak güç kullanıcıları neredeyse bir boyuta uyan tüm tasarımıyla daha da büyülenmiş olacak.
Yazılım Malzemeleri

Openbox gibi hafif masaüstü seçenekleri sunan diğer Linux dağıtımlarında paketlenmiş bulduğum bazı önemli yazılımların olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı. Bazıları diğer Slackel ya da Salix depolarıyla satılmaktadır, ancak eşyaları takip etmek zorunda kalmak sakıncalıdır.

Örneğin, Abiword 3.0.1 ofis uygulaması ve Gnumeric-1.12.27 dahildir. Her iki uygulama da son derece hafif ve özelliklerinden yoksun. Libreoffice 5.2.3'ü Slackel havuzlarından gslapt üzerinden ekleyebilirsiniz.

Çok zevkime, Slackel Geany IDE metin editörü yüklü olarak geliyor. Leafpad metin editörünü de paketler. Geany benim temel uygulamalarımdan biridir.

Slackel'i yalnızca tek bir bilgisayara kurarsanız, bir kerelik bir zorluk yaşamanız gerekir. Ancak, örneğin, iş projeleri için aynı koşu kümesini çalıştıran birden çok bilgisayar bulunduruyorsanız, çalışma araçlarınızı hızlandırmak çok daha büyük sıkıntı olacaktır.

Bu, Slackel'in kendi hatası değildir - bu Slackware Linux satırının bir özelliğidir. Slackware dağıtımları tipik olarak yazılımı kendi başınıza bulmanızı ve yüklemenizi sağlar.

Slackel dağıtımı, Slackware ve Salix Linux ekosistemlerinin bir parçası. Bu sadece daha iyi bir Slackware türevidir.

Slackware 1992'den gelmiştir. Buna kıyasla, Ubuntu, Fedora ve Linux Mint gibi tanınmış ve iyi kullanılan dağıtımlar 2000'li yılların ortalarında kurulmuştur.

Salix, Slackware tabanlı bir GNU / Linux dağıtımıdır. Ancak bu bir klon değildir. Kararlı, hızlı ve kullanımı kolay olma konsepti üzerine inşa edilmiştir. Salix geriye dönük Slackware ile uyumludur. Salix Linux'u yönlendiren prensiplerden biri ekonomidir. Kurulum ISO'unda görev başına bir uygulama sunar.

Slackware, en aktif şekilde korunan en eski Linux dağıtımları arasındadır. Kullanışlılığı açısından daha az modern Linux temellerine bağlı olma eğilimindedir. Slackware projesi, zaten çekirdek ve X pencere sistemi gibi bazı temel paketleri içeren bir Linux sistemi kurmanın bir yolu olarak başladı.

Uzun vadede, Slackware güncellendi, ancak fazla geliştirildi. Daha modern Linux dağıtımı yerine, kurmak ve kullanmak kolay değildir. Hiçbir şey yoksa, Slackel bu mirasa biraz daha modernleşmeye çalışır.

Slackel, bir Linux işletim sistemine hızlı bir geçiş yapmak isteyen yeni kullanıcılar için iyi bir seçim değildir. Yine de bu dağıtımdan bazı yararlar var.

İşlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek isterseniz, Slackel size saf Linux ortamını anlamaya daha da yaklaşır. Ayrıca, neyin yüklü olduğuna siz karar verdiğiniz için yolunuzu hazırlayan bir sisteminiz var.

Slackel Linux'a bir deneme sürümü verirsen, bu kullanıcı kimlik belgelerini not edin. Aksi takdirde, yakında suda öleceksin.

Canlı CD'nin kök parolası "canlı" (tırnak işareti olmadan). Standart kullanıcı girişi şifreyle "bir": "bir")

Yükleme ve tüm iş için gerekli yönetici ayrıcalıklarına sahip olmak için "bir" şifreyle "bir" süper kullanıcı kullanılır.

Slackel Linux donanıma uygun. Minimum sistem gereksinimleri Pentium 2 veya eşdeğeri, 256 MB RAM ve 1.5 GB HDD'dir.

TAG