Facebook, Casus Yazılımlar Karşısında zorlanıyor

Facebook, pazartesi günü casus yazılımlarının kullanıcı verilerine erişmesini önlemek için harekete geçti.

Şirketin Facebook ve Instagram politikalarını, geliştiricilerin gözetim araçlarının bu platformlardan edinilen verileri kullanmasını yasaklamak için güncelledi, genel müdür yardımcısı ve şef gizlilik görevlisi Rob Sherman, Facebook'daki güvenlik önlemlerini yenileyeceklerini açıkladı. Android yazılım şokunu henüz atlatamamışken güncel teknoloji haberleri yen bir skandalı sizlerle buluşturdu.Facebook zaten şirketin önceki politikasını ihlal eden gözetim araçlarını kullanan ve pazarlayan Devs'e karşı yaptırım önergeleri aldığını belirtti ve "herkesin temel politikayı anladığından ve nasıl uyacağımızdan emin olmak istiyoruz" dedi.
Facebook, Casus Yazılımlar Karşısında zorlanıyor

Geçen sonbahardan bu yana, Facebook, Instagram ve Twitter verilerini Geofeedia'nın Baltimore ve Ferguson, Missouri'deki protestocuları izlemek için nasıl kullandığını gösteren bir rapor yayınladı. Facebook, gözlem uygulamalarını düzenleyen kurallarını güçlendirmek için baskı altında bulunuyor. Sosyal medya da yasak programlardan nasibini aldı. Yasak programlar hangileri güncel teknoloji haberleri ile sizlerle paylaşacak.

Gözetleme şirketleri için pazarlama materyalleri polise Black Lives Matter'le ilişkili hashtag'leri izlemeye ve ACL'lerin sendikalar ve eylemci grupları "açık tehditler" olarak nitelendirmeye çağırdı. Sanal casus yazılımlar kişisel bilgileri tehdit ediyor.

California ACLU'daki teknoloji ve hukuki Özgürlükler direktörü Nicole Ozer, "Yaşamımızdaki en önemli sorunları ve ülkemizdeki temel siyasi ve sosyal konularda iletişime geçmek ve iletişim kurmak için sosyal ağlara bağımlıyız" dedi.

"Şimdi, her zamankinden daha fazla, şirketlerin herhangi bir gözetlemeye mahal verecek açıklıklar ve hiç kimsenin renklerini ve aktivistleri hedef alacak şekilde platformlarını kullanamayacağını umuyoruz" diye ekledi.

Veri Satıcısı Chill Dissent

ACLU(Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği), Medya Adalet Merkezi ve Change of Color'un yer aldığı bir koalisyonun parçası. Grup, sosyal medya şirketlerini, gözetim yasaklayan kurallara uyulduğundan emin olmak için güçlü sistemler oluşturmaya ikna etmeyi amaçlıyor.

Medya Adalet Merkezi Müdürü Malkia Cyril, "Teknoloji şirketleri platformlarını ve cihazlarını eylemcilerin ve diğer hedef kitlelerin toplu olarak gözetiminde kullanmalarına izin verdiklerinde Demokratik muhalefeti kızıştırıyor ve otoriterliğe başarıları için bir şans veriyor" dedi.

Change of Color'ın müdürü Brandi Collins, "Sosyal medya platformları, toplumumuzun karşılaştığı haksızlıklara dikkat çekmek için ve siyah insanlar için güçlü bir araçtır" diye belirtti.

"Facebook ve Instagram'ı bu adım için takdir ediyoruz" diye devam etti ve "çeşitlilik ve adilliği değerlendireceklerini iddia eden tüm şirketleri ayağa kalkmaya ve invaziv sosyal medya gözetiminin siyah ve diğer kökenli insanları hedef almaya kısıtlamak için gerekli işlemleri yapmaya çağırdı. Düşük gelirli toplumlarda bu guruba dahil edebiliriz. " Gündem değişiyor güncel teknoloji haberleri olduğunda sizlerle paylaşıyoruz.

Tüm Facebook kullanıcılarının gözetim uygulamalar üzerinden yapılacak darbeden faydalanacak, Andrew Sudbury, CTO'su Abine . Alınan yeni kararlar casus yazılımlar için çözüm olabilir.

TechNewsWorld'e "Bu, kullanıcıların mahremiyetini ve onlara erişimi için yeniden pazarlayan herhangi bir ticari şirket olmamalı ve kısıtlama verilerini takip eden ve istihbarat toplama amaçlarıyla kolluk kuvvetlerine uygulamamalı" dedi.

Polisler için Bilgi Karmaşası

Yürütme kuruluşları, gözetim uygulamalarının geliştiricilerinin bilgilerini kullanan kolluk kuvvetleri için, Facebook'un politikası bilgi karmaşası olacak.

Greenberg Glusker Fields Claman & Machtinger'ın avukatı Timothy Toohey, "Yasada bir şüphelinin Facebook yayınına bakmasını engelleyecek hiçbir şey yok, ancak Geofeedia gibi bu aracı tip şirketlerin otomatik bilgi beslemeleri yapmasını engelleyecek" dedi .

Yine de, Facebook için zorunluluk hala bir problem olabilir.

Toobee, TechNewsWorld'e "Bu bilgiyi geliştirici erişimi olmaksızın Facebook'dan kazanmanın yolları olan başka şirketler de arayabilir" dedi.

Facebook'un antiservizyon politikasını polise götüremebilmeleri ve belge isteği başarısının anahtarı olacaktır.

Abine'nin Sudbury, "Bir şirket zaten gözetim yapabilir" dedi. "Ardından, geliştiricilerin verilere erişmek için ne ve nasıl olduklarını dikkatlice izlemek Facebook'a düşecek ve verilerin amaçları konusunda ipucu arayacaktır."

Toohey, Facebook'un verileri ile yapılan tartışmalara karşı kaçınılmaz olduğunu belirtti. Haber alma teşkilatları casus yazılımlar kullanan diğer yasal casuslardır.

"Veriler son derece değerlidir, kolluk kuvvetleri için çok değerlidir, özel işletmeler için de değerlidir" dedi. "Facebook para kazanmak istiyor ve bu da ticari çıkarlarını diğer çıkarlarla dengelemek için çok zor pozisyona itiyor."
TAG