Apple Arttırılmış Sanal Gerçeklik

Apple, artırılmış sanal gerçeklik piyasasında bir sıçrama yapmak için kaynak topluyor.
Bloomberg Pazartesi günkü haberine göre, şirket sadece AR(arttırılmış sanal gerçeklik) çalışmalarının arkasında iç kaynaklarını sıralamakla kalmıyor aynı zamanda yetenekli yabancıları işe alarak ve AR donanımı, 3D oyun ve sanal gerçeklik yazılımıyla ilgili uzmanlık kazanmış şirketler de bünyesine dahil ediyor.


Yeni yabancılar arasında, eski bir Dolby laboratuvar yöneticisi, Google ve Microsoft için sanal gerçeklik kulaklıkları yapan mühendisler ve bazı Hollywood dijital efekt uzmanları da yer alıyor.
Apple Arttırılmış Sanal Gerçeklik

"Apple temsilcisi Metaio'nun ve FlyBy Media da dahil AR şirketler, bir dizi ile birleşmesinden sonra AR programını başlatması yönündeki gelişmeleri destekliyoruz" dedi.

TechNewsWorld'e konuşan yönetici, "Şu anda, AR açısından güçlü bir konuma sahip hiçbir şirket, en azından bir tüketici perspektifinden bakamıyor" diye belirtti. "En gelişmiş ürün Microsoft'un HoloLens'idir, ancak kurumsal kullanıcıları hedef alıyor ve yüksek bir fiyat etiketi var."

Apple, Maliyetleri Seviyor

AR ürünleri için bu daha yüksek fiyat etiketleri, yüksek fiyatlardan ve genellikle onlara eşlik eden yüksek kesimlerden hoşlanan Apple için bir cazibe olabilir.

IDC'nin geçen hafta yayınladığı beş yıllık bir tahmine göre sanal gerçeklik kulaklıklarının sevkıyatları, 2016'dan 2021 yılına kadar AR eşdeğerlerini aşarken, AR kulaklıkları piyasası 2,1 milyar dolardan 18,6 milyar dolara yükselecek .

IDC'nin kıdemli araştırma analisti Jitesh Ubrani "Tüm teknolojik gelişmelerle geniş ürün yelpazesi ve fiyat noktaları olacak" dedi.

"VR(sanal gerçeklik ekipmanları) kurulumları zaten 100 ABD dolarından 1.000 Doların altına kadar değişiyor ve söylemek için henüz erken olsa da, düşük maliyetli deneyimler, ilk kez VR kullanıcılarını potansiyel olarak hayal kırıklığına uğratabileceğinden, teknolojinin geliştiricileri değil de yıpratıcılar olarak anılmasına neden oluyor," diye ekledi.

Ubrani, "Öte yandan, donanımın gelişmiş olması nedeniyle çoğu AR kulaklığın 1.000 dolardan fazla bir bedele mal olması bekleniyor" dedi. "Bu, başlangıçta tüketicilerin erişimi az kılan teknolojidir, ancak AR(arttırılmış sanal gerçeklik) bu sistemi ve geniş toplumsal kabul görmesi için birkaç yıl daha geçmesi gerekiyor" dedi.

Ana akım gerçeklik

Technalysis Araştırma baş analisti Bob O'Donnell; "Artırılmış gerçeklik başka düzeyde Apple için mantıklı çözüm olarak ön görülmektedir" dedi.

TechNewsWorld'a "HTC Vive ve Oculus Rift gibi icatlar harika ama aslında Apple benzeri bir ürün değil" dedi.

Reticle Research'in baş analisti Ross Rubin, AR ile gerçek dünyada bir kullanıcı varlığını sürdürüyor ve insanlarla ve gerçek dünya nesneleri ile etkileşimde bulunma fırsatı olduğunu söyledi.

TechNewsWorld'a "VR'de çevresi tamamen değiştirildi, oyun oynamak ve bazı simülasyonlar için harika, ancak AR çok daha fazla olanak sunuyor" dedi. "Sonuçta, iki teknoloji, gerçek dünyadaki çevreden çok, biraz ya da hiçbirini sağlayan karma bir realiteye dönüşebilir."

Artırılmış gerçeklik de mobil ortam için daha uygundur.

Strategy Analytics'in MacQueen, "VR kullanıcının sanal ortamda tamamen dalmış durumda" dedi.

"Doğal olarak çoğu insan güvenli bir çevrede iken kullanmayı tercih ettiği sabit bir teknoloji" diye belirtti. "AR, geliştirilmiş gezinme gibi hareket halindeyken kullanım durumlarına çok daha uygun ve mobil cihazlara VR'den daha iyi uyuyor."

Bir sonraki büyük icat

Artırılmış gerçeklik akıllı telefonlar için bir sonraki büyük icat olabilir.

MacQueen, "Telefonu el altında tutmak ve çevrenizdeki dünyayı taramak akıllı gözlük kullanmalarına kıyasla oldukça değişik bir deneyim" dedi.

"Ancak, akıllı güce sahip olmak için iPhone'u kullanan akıllı gözlüklerle eşleştirme ilginç bir öneri olabilir" diye belirtti.

AR içine cesur bir hareket, Steve Jobs göçtükten bu yana yeterince yenilikçi olmak için Apple'ın yoluna birkaç tuğla daha eklenebilir.

Pund-IT'nin temel analisti Charles King, "Apple," bir sonraki büyük icat"teknolojilerini ve ürünlerini sunmamaktan dolayı düzenli olarak eleştirildi .

TechNewsWorld'e "AR özelliklerini iPhone'a getirmek, şirketin en güçlü platformundan yararlanmasına ve ürünlerinin rakiplerinin sağlam akıllı telefonlarından ayrı olmasına yardımcı olabilir" diye belirtti.

Şimdiye kadar, VR ve AR tüketici ilgisinden daha fazla etki yarattı. Apple bunu AR için değiştirebilir.

Creative Strategies'in başkanı Tim Bajarin, "Tim Cook'un AR üzerindeki güçlü konumu nedeniyle, AR'ın kitlelere getirilmesinde Apple'ın önemli bir rol oynayacağı apaçık gerçektir" dedi .

TechNewsWorld'e verdiği demeçte "İlk önce iPhone vasıtasıyla teslim edilecek" ve sonunda AR deneyiminin gelecekte bir takım gözlüklerle güçlendirileceğini söyledi.
TAG